Americký buldok ~ LORETOVIC KVÍTKO ~ chovatelská stanice Amerických buldoků

L O R E T O V I C    K V Í T K O

Chovatelská stanice Amerických buldoků

Vítáme Vás na našich internetových stránkách. Zde bychom Vás chtěli seznámit s plemenem "Americký Bulldog" a poskytnout Vám informace o našem chovu.



O plemeni AMERICKÝ BULLDOG

Je to velmi staré plemeno, které se dokonce po určitou dobu pokládalo za vyhynulé. Jde v podstatě o původního buldoka a předchůdce celé řady moderních a oblíbených plemen.

Charakteristika:

Je to velmi svalnatý pes, střední až větší velikosti, s mohutnou hlavou odpovídající velikosti psa. Přednost se dává předkusu (délka spodní čelisti přesahuje délku horní). Trup je mohutný, široký, hrudník hluboký a prostorný. Americký buldok je na krátké vzdálenosti velmi rychlý, pozoruhodně mrštný a obratný. Třebaže budí dojem velmi silného psa, jeho stavba těla je vysloveně funkční a žádný ze znaků není přehnaně vyjádřen. Je to zdravý, výkonný, silný a vyvážený pes těžké váhy mezi středně velkými plemeny. Pro výkon psa nebyla nikdy důležitá jeho barva, proto se neklade důraz na žádné zbarvení. Barva záleží do značné míry na vkusu majitele. Nejčastější barvou je však čistě bílá, nebo bílá se znaky, existují i jedinci s celobarevným zabarvením srsti. Někteří Američtí buldoci jsou podsadití a jiní lehčí, atletického vzhledu. Hlavy některých Amerických buldoků jsou velmi široké s krátkou a širokou tlamou. Hlava jiných psů je středně široká s delší a lehčí tlamou. Americký buldok není zdaleka tak agresivní vůči jiným psům, jako některá velká plemena, ale jsou to od přírody dominantní psi. Přesto jsou Američtí buldoci dobře zvladatelní a jsou vynikajícími partnery pro celou rodinu. Nesmí se však zapomínat, že jsou to původně pracovní psi, a proto jsou poměrně aktivní a potřebují rozumné zaměstnání, při němž mohou vybít svoji energii.

Chov ČR

Americký buldok není plemenem uznávaným FCI, ba dokonce ani ve své domovině není plemenem uznávaným AKC. Proto se u nás řadí mezi takzvaná národní plemena - tedy plemena, jež nejsou mezinárodně uznána. To sebou nese samozřejmě určitá omezení. První vrh Amerických buldoků byl zapsán v plemenné knize ČMKU v roce 1996. Dnes je v české plemenné knize zapsáno přes 400 jedinců. Jde tedy stále o málopočetné plemeno. Hlavním důvodem je poměrně nízká informovanost veřejnosti o tomto okouzlujícím a impozantním plemeni. Díky tomu, že se Američtí buldoci mohou vystavovat již téměř na všech výstavách v ČR, můžeme doufat, že informovanost o nich poroste, a také u nás se uplatní jako výkonní pracovní psi i oblíbení rodinní společníci.

Péče

Péče o Amerického buldoka je poměrně snadná, protože jde o otužilé a houževnaté psy, velmi robustního zdraví, návštěvy zvěrolékaře jen na pravidelné očkování a odčervování. Jsou to psi krátkosrstí a proto je stačí pravidelně jednou týdně vykartáčovat, jen v období línaní je rozumné psy kartáčovat častěji a zbavit je tak uvolněné staré srsti. Samozřejmostí by měly být i pravidelné kontroly uší i očí. Američtí buldoci mají značnou sílu a tak je třeba, aby si už od malička zvykali na tyto procedury, které pak v dospělosti přijmou ochotně.

Výchova

Je to pes vyrovnané povahy, ovšem se sklony k dominantnímu chování, protože jen velký pes s velkou sebedůvěrou se mohl prosadit v podmínkách, v nichž toto plemeno vznikalo. Sklony k dominanci se jako u ostatních plemen projevují převážně u samců. Proto musí být výchova Amerického buldoka od malička důsledná. Pes musí od počátku vědět, kde je v rodině jeho místo, a v jeho podřízeném postavení ho musíme neustále udržovat láskyplným, ale rozhodným a důsledným jednáním a výchovou.

Americký buldok je pevná kostra obalená silnými svaly a to vše je přímo nabité činorodostí a energií. Jeho energii je proto potřeba rozumě usměrnit. Amerického buldoka by si proto měli pořizovat raději sportovně založení lidé. Ve vztahu k dětem je dobromyslný, tolerantní a laskavý, jen jeho ohromnou radost a energii bývá někdy trochu obtížnější tlumit. Je proto také neúnavným společníkem v dětských hrách. I zde však platí, že hry dětí se psem by měly vždy podléhat (i nenápadnému) dohledu rodičů. Americký buldok je plemeno velmi staré a třebaže v poslední době se dostává do popředí zájmu, je zvláště v Evropě zatím stále poměrně neznámé. Jako národní plemeno nemá v řadě zemí možnost dostatečné prezentace, a proto jen pomalu proniká do povědomí veřejnosti. Ti, kdo však Amerického buldoka mají, jsou okouzleni jeho činorodostí a inteligencí a dovedou ocenit jeho výkony. Bohužel však nelze zatím předpokládat, že by se podařilo dosáhnout mezinárodního uznání tohoto plemene, jež by mu přineslo pozornost, jakou si toto prastaré plemeno zaslouží.


Pokud máte zájem o podrobné informace, zavolejte nebo napište.